Sen to podstawa regeneracji naszego organizmu. Aby prawidłowo o niego zadbać, należy odpoczywać na odpowiednio dobranym podłożu, jakim jest materac. Zanim jednak zdecydujemy się który model wybrać, warto zapoznać się z jego właściwościami oraz wypełnieniem. Najpopularniejszym na rynku jest materac sprężynowy, który swoje zastosowanie zapoczątkował wiele lat temu. W poniższym artykule przedstawiamy jego rodzaje, właściwości oraz w jaki sposób go pielęgnować, by służył nam przez dłuższy okres czasu.
Rodzaje materacy sprężynowych
Materace sprężynowe w nowoczesnym stylu są nieodłącznym elementem każdego łóżka. Producenci oferują nam wiele modeli, które różnią się między sobą wypełnieniem, jak i właściwościami. Zapoznajmy się dzisiaj z materacami sprężynowymi, które w swojej ofercie posiadają:
- Sprężyny bonellowe
- Sprężyny kieszeniowe
- Sprężyny Multipocket
Sprężyny bonellowe – jeśli zależy Ci na oszczędności przy zakupie materaca, sprężyny bonellowe będą idealnym rozwiązaniem. Wykorzystuje się również do produkcji foteli oraz kanap.
Sprężyny kieszeniowe – nowocześniejsze i bardziej popularne rozwiązanie wśród sprężyn. Każda z nich znajduje się w osobnej kieszonce, dzięki czemu pracują niezależnie od siebie. Idealnie dostosują się do sylwetki naszego ciała.
Sprężyny Multipocket – polecane szczególnie dla osób z problemami kręgosłupa. Sprężyny dzielą materac na kilka stref, sprawiając, że dopasują się do kształtu sylwetki. Ponadto są mniejsze niż kieszeniowe, co przekłada się na ich większą ilość.
Właściwości materacy sprężynowych
Podstawowym czynnikiem podczas wyboru materacy sprężynowych jest ilość sprężyn zastosowanych w wypełnieniu. Cechują się wytrzymałością oraz dużą trwałością. Dzięki zastosowaniu stref twardości, które rozmieszczone są odpowiednio do budowy ciała, materac sprężynowy idealnie dostosowuje się do kształtu naszej sylwetki. Podczas snu dopasowują się do użytkownika, zapewniając bezuciskowość kończyn podczas wypoczynku. Dzięki sprężyną schowanym w osobnych kieszonkach materac oddycha podczas użytkowania, dając dużą higieniczność. Dodatkowo zapobiegają gromadzeniu się różnego rodzaju roztoczy i drobnoustrojów wewnątrz materaca. Sprawdzi się idealnie dla osób borykających się z problemami kręgosłupa, gdyż nosi status materaca ortopedycznego.
Pielęgnacja materacy sprężynowych
Aby nasz materac był w jak najlepszym stanie przez dłuższy okres czasu, należy odpowiednio o niego zadbać. Pierwszym elementem jest wybór odpowiedniego podłoża, jakim w przypadku materacy sprężynowych jest stelaż na sztywnej, drewnianej ramie z dużą giętkością szczebelków. Odległość między nimi powinna wynosić około 3-4 centymetry. Nie należy używać stelaży regulowanych, gdyż nie powinno zginać się materaca, który może w ten sposób uszkodzić sprężyny. Aby zapobiec odkształceniom, należy materac co jakiś czas odwracać na drugą stronę. Sprzyjać to będzie również lepszej wentylacji. Warto również zaopatrzyć się w zdejmowany pokrowiec, chroniący przed zabrudzeniami. Będzie to również idealnie rozwiązanie dla alergików. W przypadku zamoczenia materaca należy suszyć go w poziomej pozycji, zapobiegając w ten sposób jego deformacji.
Artykuł sponsorowany