Łożyska uważane są za jedne z najważniejszych elementów maszyn przemysłowych. Umożliwiają one ruch obrotowy poszczególnych składników oraz przeniesienie obciążenia, jednocześnie redukując tarcie. Aby dostosować je do specyfiki konkretnego połączenia, konieczne jest wybór odpowiedniego rodzaju łożyska. W dalszej części tekstu omówione zostaną najważniejsze z nich.
Łożyska kulkowe – najpopularniejsze aplikacji z grupy łożysk tocznych
Najczęściej spotykanym rodzajem łożysk tocznych jest łożysko kulkowe. Można je znaleźć nie tylko w maszynach przemysłowych czy rolniczych, ale również w samochodach, rowerach, sprzęcie sportowym oraz innych konstrukcjach. Ich prosta budowa umożliwia przenoszenie obciążeń w kierunku wzdłużnym oraz poprzecznym. W zależności od specyfiki modelu oraz przeznaczenia rozróżnia się łożyska kulkowe takie jak zwykłe, wzdłużne, wahliwe, skośne i inne. W kontekście liczby rzędów, istotne jest wskazanie na łożyska jednorzędowe oraz dwurzędowe.
Szeroka oferta łożysk dostępna jest na https://sklep.grupamarat.pl/lozyska_zespoly_lozyskowe,cat-73
Łożyska baryłkowe – konstrukcja, która wyróżnia je od innych łożysk
W łożyskach tego rodzaju, zamiast kulek jako elementów tocznych, występują baryłki, które swoim kształtem przypominają walce z sferyczną powierzchnią boczną. Charakterystyczna dla nich jest konstrukcja pierścieni: zewnętrzny pierścień posiada kulistą bieżnię, podczas gdy wewnętrzny jest nieco odchylony razem z baryłkami. Większość tych łożysk ma dwa rzędy elementów tocznych. Dzięki takiej konstrukcji mają zdolność przenoszenia dużych obciążeń i są bardziej odporne na niewspółosiowe ruchy wału czy odchylenia od jego pierwotnej pozycji. Kolejnym atutem jest ich cicha praca oraz mniej intensywne nagrzewanie się w trakcie użytkowania. W zależności od konkretnego przeznaczenia rozróżnia się łożyska baryłkowe wzdłużne oraz poprzeczne.
Łożyska igiełkowe – specyficzna budowa elementów tocznych
W tego rodzaju łożyskach charakterystycznymi elementami tocznymi są stosunkowo długie i cienkie, nazywane ze względu na swój kształt „igiełki”, o średnicy zazwyczaj nieprzekraczającej 5 mm. Są one umieszczone między dwoma niewielką grubości pierścieniami. Dzięki tej konstrukcji oraz temu, że wszystkie składniki są poddawane hartowaniu, łożyska te mogą przenosić duże obciążenia. Często znajdują zastosowanie w urządzeniach o niewielkich rozmiarach, ale działających z dużymi prędkościami. Wśród tego rodzaju łożysk wyróżnia się przelotowe, nieprzelotowe, nastawne, cienkościenne oraz wzdłużne.
Łożyska stożkowe – szerokie zastosowanie w przemyśle
W tego typu łożyskach, które w swojej konstrukcji mają wbudowane charakterystyczne stożki, elementy toczne pełnią funkcję zarówno elementów pozwalających poruszać się aplikacji, jak i bieżni. Co więcej, poszczególne elementy budowy tego łożyska można z łatwością oddzielić od siebie, co sprawia, że jest ono dzielone. Takie rozwiązanie pozwala na przenoszenie obciążeń osiowych oraz promieniowych o równowartościowej sile. Charakteryzują się one cichą pracą, niewielkim nagrzewaniem oraz niskim tarciem. Ze względu na dużą odporność na obciążenia często znajdują zastosowanie w przekładniach przemysłowych.
artykuł sponsorowany