Berżniki to wieś położona na Suwalszczyźnie, w gminie Sejny, województwo podlaskie. Jej historia sięga XV wieku, kiedy to powstały pierwsze osady. W XVI wieku Mikołaj Jurewicz Pac założył tutaj dwór, a królowa Bona nadała Berżnikom prawa miejskie, czyniąc je jednym z pierwszych miast na Suwalszczyźnie. Miasto rozwijało się do XVII wieku, kiedy to zostało poważnie zniszczone podczas wojen szwedzkich, a następnie utraciło prawa miejskie pod koniec XVIII wieku po rozbiorach Polski.
Berżniki mają bogatą historię związaną z konfliktami wojennymi, w tym bitwą niemeńską z 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej, oraz tragicznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, kiedy doszło do publicznych egzekucji polskich partyzantów przez niemieckich żandarmów.
W miejscowości znajdują się liczne zabytki, w tym drewniany kościół Wniebowzięcia NMP z 1819 roku, zabytkowe dzwonnice, kaplice oraz cmentarz z pomnikiem ku czci poległych w bitwie sejneńskiej. Na cmentarzu spoczywają także żołnierze polegli podczas walk w 1920 roku oraz członkowie ruchu oporu zamordowani przez hitlerowców w 1944 roku