Browse Category

Puńsk

Puńsk to małe miasto w województwie podlaskim, położone w północno-wschodniej części kraju. Położone jest na brzegu rzeki Narew i znane jest z malowniczego krajobrazu oraz atmosfery małego miasteczka. W mieście znajduje się wiele atrakcji kulturalnych, w tym dwa muzea, kilka kościołów, zamek i synagoga. Miasto jest także popularnym celem podróży dla miłośników przyrody, ponieważ otaczają je rozległe lasy i jeziora.

Puńsk jest świetnym miejscem dla osób szukających spokojnego wypoczynku, ponieważ oferuje wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od pieszych i rowerowych wycieczek po wędkowanie i obserwowanie ptaków.

Historia Puńska jest ściśle związana z postacią Stanisława Zaliwskiego. Zaliwski był leśnikiem pracującym na tym terenie i w 1597 roku ufundował kościół parafialny. W 1648 roku król Władysław IV nadał Puńskowi prawa miejskie i zastrzegł, że proboszczem kościoła powinien być ksiądz władający biegle zarówno językiem polskim, jak i litewskim. Ta tradycja jest podtrzymywana do dziś, a mieszkańcy składają się zarówno z Polaków, jak i Litwinów. Jest on wyjątkowym miejscem w regionie, gdzie dwie kultury od wieków mogą współistnieć i żyć razem w harmonii.

1 Article