Browse Category

Smolniki

Smolniki to duża wieś letniskowa, otoczona lasami i malowniczo położona na wysokim płaskowyżu na skraju pradoliny Szeszupy. Jest świetnym punktem wyjścia na liczne szlaki turystyczne Suwalskiego Parku Krajobrazowego i często nazywana jest jego niekoronowaną stolicą. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z dokumentu z 1642 roku i należała do starostwa wiżajskiego w Lesie Merecz. W 1824 roku we wsi wybudowano drewniany kościół, który spłonął w 1973 roku i został zastąpiony nowym. Parafia w Smolnikach została założona w 1919 roku i obejmuje 21 wiosek, w których mieszka około 1000 wiernych.

Smolniki to wieś położona na terenie Polski, której tereny do połowy XVI wieku porośnięte były przez Puszczę Merecką. Osadnictwo na tym terenie zapoczątkowali smolarze, którzy wyrabiali w tej części puszczy drewnianą smołę. Od nich też wzięła się nazwa wsi. Wieś została założona w II połowie XVII wieku, a pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w dokumencie z 1642 roku.

W Smolnikach znajduje się murowany kościół, który powstał w latach 70. na miejscu drewnianego kościoła z 1842 roku, który spłonął w roku 1973. Kościół jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Anny, należącej do dekanatu Suwałki-Miłosierdzia Bożego, diecezji ełckiej. Naprzeciwko kościoła znajduje się cmentarz z zabytkową kaplicą drewnianą z przełomu XVIII i XIX wieku.

W latach 1975–1998 miejscowość Smolniki położona była w województwie suwalskim. W Smolnikach znajduje się węzeł szlaków turystycznych pieszych i rowerowych, co przyciąga turystów chcących zwiedzić okolicę.

1 Article